Zuzanka a Jiřík vaří – a ví jak na to

299 Kč
199 Kč vč. DPH
Autoři: Winnerová Alena
Dostupnost: Skladem
Formát: 215 x 275 mm
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Počet stran: 96
Rok vydání: 2018
Vydavatel: Nakladatelství DONA s.r.o.
ISBN: 978-80-7322-209-4

Kuchařka pro společné vaření dětí a rodičů. Pomocí fotografických postupů a jednoduše napsaných receptů se děti se Zuzankou a Jiříkem naučí krok za krokem připravovat pokrmy, které v dnešní době děti milují, ale zároveň budou chutnat celé rodině. Společně s dětmi, kterým jen minimálně pomůžete, si připravíte zdravé pomazánky, saláty, školní svačiny, moučníky, zmrzliny, nápoje, rychlé občerstvení či celý vydatný oběd.

Určitě znáte moment, kdy se vám ratolesti doslova motají pod nohama v kuchyni a vy byste měli při vaření raději klid. Proč ale děti do vaření tu a tam nezapojit? Není to zase tak složité a děti vás překvapí tím, co vše zvládnou. Tato knížka obsahuje jednoduché recepty, které společně s dětmi můžete připravit.

V úvodu vám představím hlavní protagonisty. Jiřík Doležal je můj syn z prvního vztahu. Se současným manželem jsme velkými milovníky gastronomie a tak Jiřík vyrůstá v prostředí, kde se dost často mluví o vaření. Každý den se snažíme ozvláštnit zajímavými pokrmy a na našich cestách po Čechách i v zahraničí ochutnáváme lokální speciality. Zuzanka Ledvinová je malá sestřička mého manžela, tráví s námi dost času a s Jiříkem si tak trochu nahrazují sourozence. Před čtyřmi lety, kdy bylo dětem necelých šest let, si přály něco uvařit pro nás rodiče. Zuzanka i Jiřík se velmi rádi fotí a oba chtěli, abych jejich vařeníčko zdokumentovala. Tehdy vznikly první fotky přípravy palačinek a tvarohového dezertu, na které se můžete podívat na předposlední dvojstraně knihy. Fotili jsme pak i v dalších letech, ale teprve před rokem vznikla myšlenka, že by bylo hezké, aby se postupy snadných receptů Zuzanky a Jiříka inspirovaly i jiné děti a začali jsme pracovat na knize „ZUZANKA A JIŘÍK VAŘÍ – a ví, jak na to“.

Nejsem výživový specialista, ale „jen“ maminka tří dětí, která se snaží o to, aby byly zdravé. Doma se osvědčilo pravidlo „všeho s mírou“. Naše děti nejsou nikterak zdravotně omezeny, a tak se zatím v pokrmech nemusíme přizpůsobovat. S manželem, který je gurmán každým coulem, se snažíme především o to, aby byly pokrmy pro děti vyvážené a hlavně co nejpestřejší. Soustředíme se na čerstvé suroviny, nikdy nekupujeme polotovary
a nepoužíváme dochucovadla. Teď „klepu na dřevo“, že máme to štěstí, že nejsme zatíženi žádnými dietami ani alergiemi a děti téměř nejsou nemocné.

Ale zpátky ke knize. Zuzanka a Jiřík převážnou část receptů zvolili sami, a tak by se mohly líbit a hlavně dobře připravovat i ostatním dětičkám. Recepty jsou koncipovány tak, aby byly chutné pro celou rodinu, tedy i pro dospělé. Najdete tu recepty na zdravé pomazánky, saláty, ale nechybí ani recepty na vydatný oběd, jako např. kuře pečené se zeleninou, nebo brambory zapečené s cuketou apod. Nafotili jsme i postupy na přípravu moučníků, vánočního cukroví, ovocných nanuků, populárního smoothie, limonády, koktejlů apod. Některé z receptů jsou zdravější, jiné méně. Nelze však všeobecně shrnout, co je zdravé a co ne, je to velmi individuální. Pokud je hamburger z kvalitního masa a domácích housek, tak si jej děti mohou bez problémů dopřát, i když samozřejmě ne denně. S každým slaným pokrmem je pak určitě vhodné podávat i porci čerstvého zeleninového salátu.

Recepty jsou přehledně rozepsané do kroků a postup je vyobrazen na několika snímcích. Kniha není koncipovaná tak, aby děti vařily úplně samy, ale s rodiči, kteří mohou pomoci s krájením surovin, umístěním plechu do trouby apod. V receptech je napsané, kdy mají děti o pomoc požádat maminku (tatínka).

O vaření s dětmi

Už dvouleté děti v kuchyni rády pomáhají. Když jim umožníte nasypat suroviny do misky nebo něco osolit či okořenit, budou nadšené. V tu chvíli aktivitu vnímají jako formu hraní. Tak od těch šesti až sedmi let už si děti na svém pokrmu rády pochutnají a ví, že si ho připravily samy. Kniha je určena pro děti školního věku, které si už samy dokáží recepty přečíst. Máme zkušenost, že v sedmi letech dítě zvládne jednoduchou pomazánku
a v devíti bez problémů i štrúdl. Pokud se rozhodnete pro společné vaření s dětmi, udělejte si čas a naplánujte si jej třeba na víkend, abyste nemuseli chvátat. Děti by měly být odpočaté, aby se předešlo „mrzoutění“. Prolistujte si knihu a dopředu naplánujte, co budete vařit, abyste měli doma všechny suroviny po ruce. Při vaření s dětmi buďte neustále ve střehu a nikdy je v kuchyni nenechávejte samotné. Bezpečnost je na prvním místě.

Nechce vaše dítě jíst konkrétní pokrmy?

Nejedna maminka se setkala s tím, že dítko nechce jíst to či ono. Zkuste vybrat zajímavý recept z knihy, a pokud si dítě pokrm samo připraví, tak jej s největší pravděpodobností i ochutná. A v tom nejlepším případě mu i zachutná. I naše kuchařinka Zuzanka dříve nechtěla jíst ryby. Vymysleli jsme pro ni zajímavý recept a sama si připravila sendvič s pečeným lososem. Barevnosti a vzezření pokrmu neodolala a ochutnala. Od té doby se rybám nevyhýbá a nemusí se jednat o lososa, ale pochutná si i na vánočním kaprovi nebo na pstruhovi z divoké vody.

Z výsledku je radost

Když dětem vyberete jednoduchý recept a ony jej připraví samy, mají z výsledku upřímnou radost. Ačkoliv se to nezdá, právě tyhle momenty mohou ovlivnit i budoucí život. Tím, že dítě zažívá pocit, že se mu něco povedlo a dokonce tím udělá radost jiným, si buduje zdravé sebevědomí, které je důležité pro jeho další rozvoj a nemalý význam má i v dospělosti. Díky radosti z výsledku dítě zažívá pocit štěstí a ten je vlastně to nejvíc, co dítěti můžete dát...

Fotografie pokrmů

Všechny pokrmy, které jsou v knize vyobrazeny, děti připravily zcela samy, pouze za naší nepatrné pomoci. Focení jsme si všichni užili, i když přiznávám, že chvilkami to nebylo úplně snadné. Tu a tam se nám dětičky začaly pošťuchovat atd., handrkovat se o vařečku... jak už to někdy bývá. Převažovala ale dobrá atmosféra a dětem očička jen zářila. Když Zuzanka s Jiříkem viděli některé své pokrmy v grafice na fotografii, tak mi řekli, že jim lidé nebudou věřit, že je opravdu připravovali sami. Skutečně nejde o žádné nafingované fotografie z ateliéru. Pokrmy na snímcích této publikace vznikly pod ručičkama nadšených dětí v průběhu uplynulých tří let...

Přeji vám pohodové vaření! Alena Winnerová

Další knihy od nás

MINUTOVÁ KUCHAŘKA – uvařte si podle svého času
299 Kč
269 Kč
Nástěnný kalendář PAPOUŠCI LORO PARQUE 2020
180 Kč
150 Kč
Nástěnný kalendář Wildlife JIŽNÍ AFRIKA 2020
130 Kč
99 Kč
RECEPTY DO STOVKY – pro 4 osoby
299 Kč
269 Kč
ABECEDA – najdi, vybarvi, pojmenuj
69 Kč
59 Kč
Bylinkové pečení
199 Kč
99 Kč
HOTOVKY – nejoblíbenější české recepty
299 Kč
269 Kč